Make this your homepage
Entertainment
Home > Entertainment
Gotham Awards: Winners List
TIWN
Gotham Awards: Winners List
PHOTO : TIWN

New York, Nov 30 (TIWN): The 2021 Gotham Awards are taking place in New York, recognizing independent content across film and TV.

Two Netflix titles, The Lost Daughter and Passing, topped this year’s film nominees with five nominations each, followed by three nods apiece for Apple’s CODA and Kino Lorber’s Test Pattern.

On the TV side, the Gotham Awards is among the first awards bodies to recognize buzzy new series Squid Game, The White Lotus and Reservation Dogs, which each scored two nominations.

For this year’s awards, the performance categories are now gender-neutral and the Gothams added two more TV categories.

The Gotham Awards is also honoring Power of the Dog director Jane Campion, Spencer star Kristen Stewart, Magnolia exec Eamonn Bowles, the cast of The Harder They Fall,Cyrano star Peter Dinklage, The Actors Fund and, posthumously, activist and filmmaker Kathleen Collins with the Gothams’ first Icon Tribute.

At the start of the show, CODA star Emilia Jones took home the award for breakthrough performer. “When you’re making a movie about a culture that you don’t belong to, it’s important to surround yourself with people who are a part of it. And on CODA, we surrounded ourselves with the best: Marlee Matlin, Troy Kotsur and Daniel Durant,” Jones thanked her costars, who are members of the deaf community. “They took me under their wing the minute they met me.”  Julianne Moore and Spencer director Pablo Larraín presented Kristen Stewart with the performer tribute award.  “To work opposite her is to feel truly seen and partnered. She elevates everything,” Moore said. ”What she presents onscreen and in life is sometimes challenging to people because it’s like she’s skinless. She demonstrates a truth that can feel uncomfortable, but cool at the same time because she’s cool right. I mean, there’s no one cooler than her.”  “Kirsten changed my life,” Larraín added.

“You’re a fucking miracle of cinema.”   “When you make one movie, it’s to make one more. If you’re allowed to make one more movie after the first one you make, you’re so lucky. And it’s a cool award show to be at because of that,” Stewart thanked the Gotham Awards.  Summer of Soul director Questlove took to the stage to highlight the Quest Love EDU Scholarship in partnership with iHeartMedia and Gotham. The scholarship awards full tuition to five undergraduate students of color currently enrolled at historically black colleges and universities, in which they will also have the opportunity to attend an 8-week summer workshop program to apply practical skills in media production and storytelling.  “I would first like to commend the Gotham Awards for eliminating gender from their awards categories because true talent shines through the constructs meant to separate us,” said Asia Kate Dillon presenting the award for outstanding performance in a new series, an award that was ultimately awarded to two nominees: Ethan Hawke in The Good Lord Bird and Thuso Mbedu in The Underground Railroad.  “I’ve never been nominated where the male and female performances were not separated and its very powerful thing to see these clips and see us not defined by our gender,” Hawke said in his acceptance speech. “I wish that the women in this room had as many opportunities as the men. Directors don’t get differentiated by gender. I never understood why actors do, so I’m so proud to share this award. It’s a really beautiful moment actually.” 

Following his win, Hawke presented the tribute award to his friend and fellow actor Peter Dinklage.  A full list of this year’s nominees follows, which will be updated live as winners are announced during the in-person event at New York’s Cipriani Wall Street. 

Best Feature  The Green KnightDavid Lowery, director; Toby Halbrooks, James M. Johnston, David Lowery, Tim Headington, Theresa Steele Page, producers (A24)  The Lost DaughterMaggie Gyllenhaal, director; Osnat Handelsman-Keren, Talia Kleinhendler, Maggie Gyllenhaal, Charles Dorfman, producers (Netflix)  Passing  Rebecca Hall, director; Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker, Margot Hand, Rebecca Hall, producers (Netflix)  PigMichael Sarnoski, director; Nicolas Cage, Steve Tisch, David Carrico, Adam Paulsen, Dori Roth, Joseph Restiano, Dimitra Tsingou, Thomas Benski, Ben Giladi, Vanessa Block, producers (NEON)  Test PatternShatara Michelle Ford, director; Shatara Michelle Ford, Pin-Chun Liu, Yu-Hao Su, producers (Kino Lorber)  Best Documentary Feature  AscensionJessica Kingdon, director; Kira Simon-Kennedy, Nathan Truesdell, Jessica Kingdon, producers (MTV Documentary Films)  Faya Dayi  Jessica Beshir, director and producer (Janus Films)  Flee  Jonas Poher Rasmussen, director; Monica Hellström, Signe Byrge Sorensen, Charlotte de La Gournerie, producers (NEON)  President  Camilla Nielsson, director; Signe Byrge Sorensen, Joslyn Barnes, producers (Greenwich Entertainment)  Summer Of Soul (… Or, When the Revolution Could Not Be Televised)  Ahmir “Questlove” Thompson, director; Joseph Patel, Robert Fyvolent, David Dinerstein, producers (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)  Best International Feature  Azor  Andreas Fontana, director; Eugenia Mumenthaler, David Epiney, producers (MUBI)  Drive My Car  Ryusuke Hamaguchi, director; Teruhisa Yamamoto, producer (Sideshow and Janus Films)  The Souvenir Part II  Joanna Hogg, director; Ed Guiney, Emma Norton, Andrew Low, Joanna Hogg, Luke Schiller, producers (A24)  Titane  Julia Ducournau, director; Jean-Christophe Reymond, producer (NEON)  What Do We See When We Look at the Sky?  Alexandre Koberidze, director; Mariam Shatberashvili, producers (MUBI)  The Worst Person in the World  Joachim Trier, director; Thomas Robsham, Andrea Berentsen Ottmar, Dyveke Bjørkly Graver, producers (NEON)  Bingham Ray Breakthrough Director Award  Maggie Gyllenhaal for The Lost Daughter (Netflix)  Edson Oda for Nine Days (Sony Pictures Classics)  Rebecca Hall for Passing (Netflix)  Emma Seligman for Shiva Baby (Utopia Distribution)  Shatara Michelle Ford for Test Pattern (Kino Lorber)  Best Screenplay  The Card Counter, Paul Schrader (Focus Features)  El Planeta, Amalia Ulman (Utopia Distribution)  The Green Knight, David Lowery (A24)  The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal (Netflix)  Passing, Rebecca Hall (Netflix)  Red Rocket, Sean Baker & Chris Bergoch (A24)  Outstanding Lead Performance  Olivia Colman in The Lost Daughter (Netflix)  Frankie Faison in The Killing of Kenneth Chamberlain (Gravitas Ventures)  Michael Greyeyes in Wild Indian (Vertical Entertainment)  Brittany S. Hall in Test Pattern (Kino Lorber)  Oscar Isaac in The Card Counter (Focus Features)  Taylour Paige in Zola (A24)  Joaquin Phoenix in C’mon C’mon (A24)  Simon Rex in Red Rocket (A24)  Lili Taylor in Paper Spiders (Entertainment Squad)  Tessa Thompson in Passing (Netflix)  Outstanding Supporting Performance  Reed Birney in Mass (Bleecker Street)  Jessie Buckley in The Lost Daughter (Netflix)  Colman Domingo in Zola (A24)  Gaby Hoffmann in C’mon C’mon (A24)  Troy Kotsur in CODA (Apple)  Marlee Matlin in CODA (Apple)  Ruth Negga in Passing (Netflix)  Breakthrough Performer  Emilia Jones in CODA (Apple)  Natalie Morales in Language Lessons (Shout! Studios)  Rachel Sennott in Shiva Baby (Utopia Distribution)  Suzanna Son in Red Rocket (A24)  Amalia Ulman in El Planeta (Utopia Distribution)  Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)  The Good Lord Bird, Ethan Hawke, Mark Richard, creators; James McBride, Brian Taylor, Ryan Hawke, Ethan Hawke, Jason Blum, Albert Hughes, Mark Richard, Marshall Persinger, David Schiff, executive producers (Showtime)  It’s a Sin, Russell T Davies, creator; Russell T Davies, Peter Hoar, Nicola Shindler, executive producers (HBO Max)  Small Axe, Steve McQueen, creator; Tracey Scoffield, David Tanner, Steve McQueen, executive producers (Amazon Studios)  Squid Game, Kim Ji-yeon, Hwang Dong-hyu, executive producers (Netflix)  The Underground Railroad, Barry Jenkins, Colson Whitehead, creators; Barry Jenkins, Adele Romanski, Mark Ceryak, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Colson Whitehead, Jacqueline Hoyt, executive producers (Amazon Studios)  The White Lotus, Mike White, creator; Mike White, David Bernad, Nick Hall, executive producers (HBO Max/HBO)  Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)  Blindspotting, Rafael Casal, Daveed Diggs, creators; Rafael Casal, Daveed Diggs, Jess Wu Calder, Keith Calder, Ken Lee, Tim Palen, Emily Gerson Saines, Seith Mann, executive producers (STARZ)  Hacks, Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, creators; Jen Statsky, Paul W. Downs, Lucia Aniello, Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, executive producers (HBO Max/HBO)  Reservation Dogs, Sterlin Harjo, Taika Waititi, creators; Taika Waititi, Sterlin Harjo, Garrett Basch, executive producers (FX)  Run the World, Leigh Davenport, creator; Yvette Lee Bowser, Leigh Davenport, Nastaran Dibai, executive producers (STARZ)  We Are Lady Parts, Nida Manzoor, creator, Tim Bevan, Eric Fellner, Surian Fletcher-Jones, Mark Freeland, executive producers (Peacock)  Breakthrough Nonfiction Series  City So Real, Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder, executive producers (National Geographic)  Exterminate All the Brutes, Raoul Peck, Rémi Grellety, executive producers (HBO/HBO Max)  How To With John Wilson, John Wilson, creator; Nathan Fielder, John Wilson, Michael Koman, Clark Reinking, executive producers (HBO/HBO Max)  Philly D.A., Ted Passon, Yoni Brook, Nicole Salazar, creators; Dawn Porter, Sally Jo Fifer, Lois Vossen, Ryan Chanatry, Gena Konstantinakos, Jeff Seelbach, Patty Quillin, executive producers (Topic, Independent Lens, PBS)  Pride, Christine Vachon, Sydney Foos, Danny Gabai, Kama Kaina, Stacy Scripter, Alex Stapleton (FX)  Outstanding Performance in a New Series  Jennifer Coolidge in The White Lotus (HBO Max/HBO)  Michael Greyeyes in Rutherford Falls (Peacock)  Ethan Hawke in The Good Lord Bird (Showtime)  Devery Jacobs in Reservation Dogs (FX)  Lee Jung-jae in Squid Game (Netflix)  Thuso Mbedu in The Underground Railroad (Amazon Studios)  Jean Smart in Hacks (HBO Max/HBO)  Omar Sy in Lupin (Netflix)  Anya Taylor-Joy in The Queen’s Gambit (Netflix)  Anjana Vasan in We Are Lady Parts (Peacock)

Add your Comment
Comments (0)

Special Articles

Saumen Sarkar Saumen Sarkar
Anirban Mitra Anirban Mitra